Зошто треба да внесувате протеини непосредно пред спиење?

протеини пред спиење
Од сите фактори коишто влијаат на мускулниот раст, најголемата препрека до вашата цел може да биде соодветниот внес на протеини. Затоа е важно да внимавате на количината и квалитетот на протеините што ги внесувате во текот на денот. Во спротивно, голем дел од трудот што го вложувате на тренинзите нема да има голем ефект. Мускулното ткиво е метаболички најактивно и најадаптивно ткиво во нашето тело. Тоа е во константна фаза на промена – или се разделува (катаболичка фаза) или се гради (анаболи...
More

5 неопходни суплементи за одржување на здравјето и формата

неопходни суплементи
Секој суплемент има свои предности во зависност од вашата цел, навики, исхрана, буџет... Ама ако треба да се издвојат 5 што се корисни за сите, особено за оние што се грижат за здравјето и формата, ова е базата: 1. Витамин Д Недостатокот од витамин Д е честа појава, речиси половина од луѓето се сооуваат со овој проблем во одреден момент. Најчестите причини за тоа се долгото време поминато во затворен простор, генетиката и исхраната со малку микронутриенти. Последиците од ова се проблеми со кос...
More

6 митови за жените во фитнесот што го кочат вашиот прогрес

жените во фитнесот
Жените во фитнесот се соочуваат со многу митови и предрасуди од кои поголемиот дел се сосема неосновани. Но, сепак тие кружат наоколу и им стојат на патот кон достигнување на сопствениот максимум од напорите и времето што го вложуваат во тренинзите. За жал тешко е да се покријат сите овие теми во еден здив, но ќе почнеме од најчестите 6. 1. Жените во фитнесот треба да тренираат различно од мажите Оваа теорија сигурно сте ја слушнале многу пати до сега. Мажите треба да вежбаат со големи тежини ...
More

Брз фит рецепт: Протеински колачи од тиква

протеински колачи од тиква
Еден од начините на којшто можете да се осигурате дека нема да излезете од рамките на вашиот режим на исхрана е секогаш да имате здрави ужини при рака. Овие протеински колачи од тиква се вкусни, лесни за подготовка и ќе ви помогнат да го зголемите дневниот внес на протеини, витамини и минерали.    Основата на овој рецепт е печена тиква и whey протеин, кокосовото масло и млекото се користат за спојување на смесата, а останатите состојки го збогатуваат вкусот. Зошто баш тиква? Затоа што има ...
More

Топ 5 суплементи за жени кои се физички активни

суплементи за жени
Спортските суплементи се составен дел од исхраната на професионалните спортистки, но не и кај жените кои рекреативно се занимаваат со спорт. Најчестата причина за ова е стравот од развивање на „машко“ тело и недоволното познавање на вистинските придобивки од нивно користење. Иако се одлични за постигнување на фитнес целите и за одржување на добро здравје и кај мажите и кај жените, следната листа го носи името суплементи за жени бидејќи се образложени нивните ефекти врз женското тело. Рибино ма...
More

Зошто треба да користите whey протеин во процесот на слабеење?

Протеинот од млечна сурутка (или whey протеин) е најупотребуваниот додаток во исхраната на оние кои сакаат да ја зголемат мускулната маса, но малку луѓе знаат за неговата моќ во поттикнувањето на телесните процеси кои се потребни за ослободување од вишокот масти. Покрај тоа што самото зголемување на мускулна маса помага во согорувањето на мастите, употребата на whey протеин ќе ви помогне во процесот на слабеење на уште 3 начини, преку регулирање на вашиот апетит: 1. Го поттикнува лачењето на...
More