Колку се важни растителните влакна во исхраната?

растителните влакна во исхраната
Ако до сега не сте ги сметале растителните влакна за важен дел од исхраната, сте се лишиле од многу позитивни својства што можат да ви помогнат во остварувањето на фитнес целите и во подобрување на општото здравје. Растителните влакна се делат во 2 основни групи – растворливи во вода и нерастворливи. Растворливите растителни влакна имаат многу позитивни својства како намалување на холестеролот во крвта и артериите, заштита од срцеви заболувања и удари, како и намалување на апетитот. Нераствор...
More

Дали ви е потребна детокс диета?

детокс диета
Детокс диетите станаа толку популарни што речиси и да не познавам човек што не пробал да практикува некоја од нив – еднодневна или подолготрајна. Но, дали навистина ви треба таква диета и како треба да изгледа таа? Ако се занимавате со фитнес рекреативно или посериозно, најверојатно е дека се придржувате кон некаков режим на исхрана. Па зошто тогаш би ви била потребна дополнителна детокс диета? Ако тоа значи јадење на само една група на храна со денови, изгладнување, или пак пиење на магични ...
More

ПсихоФит: Откријте од каде потекнува вашиот зголемен апетит

психолошки причини за појава на зголемен апетит
Дали храната ја доживувате како средство за задоволување на основните телесни потреби за да се одржите во добро здравје? Или таа е ваша награда, утеха, дел од социјалните активности? Ако сакате да се изборите против проблемот со зголемен апетит ќе мора прво да ја лоцирате причината. Главни психолошки причини за појава на зголемен апетит Колку често ви се случува да се затекнете во состојба во која сте прејадени, а не сте го планирале  ниту сте го сакале тоа? Можеби сте дозволиле да прегладните...
More

Зголемете го дневниот внес на протеини во 4 едноставни чекори

внес на протеини
Во фитнесот редовно се зборува за важноста на протеините за телото и сите придобивки од нивно консумирање, но кога ќе дојде момент да се подготви оброк често нѝ недостасуваат конкретни идеи со кои ќе го достигнеме саканиот внес на протеини. Следните 4 чекори со кои ќе треба да направите мали измени во изборот на храна ќе ви бидат од голема помош. Измени во исхраната со кои ќе го зголемите дневниот внес на протеини Со зголемувањето на дневниот внес на протеини ќе си помогнете во изградбата на ...
More

5 видови храна кои поттикнуваат лачење на тестостерон

покачување на тестостерон преку храна
Нашите генерации од сите возрасти имаат значително пониски нивоа на тестостерон од оние кои ги имале нашите предци. Научниците велат дека ова се должи најмногу на стресот, токсините во опкружувањето и физичката неактивност. А ниските нивоа на тестостерон имаат негативно влијание врз синтезата на протеини во телото, што ја афектира мускулната маса, густината на коските, способноста на телото да топи масти, како и либидото, расположението, енергијата и целокупното здравје и кај мажите и кај жените...
More

3 грешки во исхраната – причини заради кои сте секогаш гладни

грешки во исхраната
Ви се случило да почувствувате глад еден час после последниот оброк? Ако ова ви се случува често, не се потпирајте на објаснувањата како што се ултра брзиот метаболизам или потребата од поголема количина на храна, туку побарајте ја причината во некоја од честите грешки во исхраната кои можеби ги правите. 1. Не внесувате доволно растителни влакна Една од најчестите грешки во исхраната која сите ја правиме е тоа што забораваме на важноста на растителните влакна. Се фокусираме на макронутриентите...
More

Како да го искористите излетот наречен cheat meal

cheat meal правила
Придржувањето кон планот за исхрана и броењето калории и нутриенти е најтешкиот дел од фитнесот за многу луѓе. И најинтензивниот тренинг, најдолгиот час на траката за трчање е полесно да се издржат од кризите за храна која ја нема на списокот со формули за постигнување на вашата цел. За среќа, постои саканиот cheal meal кој нѝ дава сила да издржиме во таа борба. :) Но, за да можете во потполност да уживате во него без дилеми, каење и нарушување на вашиот план на исхрана треба да знаете неколку п...
More

Што се тоа добри јаглехидрати и зошто ви се потребни?

кои се добри јаглехидрати
Ефектот на јаглехидратите врз здравјето и енергијата може да варира од позитивен до екстремно негативен, па оттаму доаѓа и нивната лоша репутација во однос на другата храна. Но, ако ги избегнувате сите намирници кои го содржат овој макронутриент ќе го лишите телото од еден од основните извори на енергија за вашиот мозок, срцето, нервниот и мускулниот систем. Затоа научете ја разликата помеѓу лоши и добри јаглехидрати и подобрете го квалитетот на вашата исхрана. Изборот на еден јаглехидрат во ...
More

Супер храна која треба да ја вклучите во вашите салати

супер храна
Со порастот на свеста за здрава исхрана порасна и популарноста на салатите. Веќе долго време тие не се синоним за чинија полна зеленчук со недостаток на вкус, за „самоказнување“ на оние кои не внимавале на телесната тежина, туку напротив, сѐ почесто се појавуваат во улога на егзотичен оброк со кој можете да се пофалите на социјалните медиуми. Освен тоа што можат добро да изгледаат, салатите драстично ќе го подобрат вашето здравје, особено ако им додадете малку супер храна. Сончоглед Семките о...
More

3 негативни последици од претераната употреба на сол

последици од претерана употреба на сол
Сигурно некогаш сте се запрашале зошто солта е непожелна во фитнес плановите за исхрана, па дури и во лекарските препораки за добро здравје. Проблемот со солта е всушност натриумот кој го содржи и кој во големи количини предизвикува сериозни нарушувања во телесните процеси. А уште поголем проблем е што речиси сите ние претеруваме со употреба на сол, најчесто несвесно. Натриумот влијае на процесите на размена на материите во клетките и надвор од нив, како и на функциите на мускулниот и кардиов...
More