8 причини зошто се тежинските тренинзи посебно корисни за жените

тежинските тренинзи за жените 5
Се надевам дека до сега веќе утврдивме дека тежинските тренинзи сами по себе нема да ве направат големи и мускулести ако тоа не е вашата цел. Сега на ред е да ги прочитате овие 8 од многуте придобивки што ги носат вежбите со тежини и да дојдете во теретана! :) 1. Цврст задник, раце и нозе Да почнеме од најочигледните резултати :) Иако верувам дека личното задоволство и чувство на исполнетост доаѓаат од многу различни аспекти, степенот до кој сте среќни од одразот во огледалото е исто така силе...
More

Фит дилема: Што е разликата помеѓу флексибилност и мобилност ?

Мускули, сила, намалување на килограми, издржливост; тоа се најчесто асоцираните термини кога помислуваме на фитнес. Но, постои и уште еден сегмент на фитнесот за кој не се дискутира многу, а тоа е мобилност. Кај голем број на рекреативни и професионални спортисти, мобилноста е ставена при крајот на листата на приоритети. Но, таа е индикатор за тоа колку добро и ефикасно се движиме и ни помага да се заштитиме од повреди. Во прилог, одговараме 4 прашања во однос на оваа дилема:   1.Кој...
More

Зошто треба да дојдете на Fit Games?

fit games mariofit.net
Претпоставувам дека оваа сабота ви е веќе резервирана за настанот на месецот – Fit Games кој го организира Protein Lab во соработка со Crossfit Skopje & Nagomy Fitness. Овој настан, кој е еден од ретките од овој вид е отворен за сите кои сакаат да го проследат натпреварот како гледачи, и за сите оние кои редовно и активно се занимаваат со crossfit и/или функционален фитнес и се расположени да се вклучат како учесници. Сите кои ќе присуствуваат ќе имаат можност да ги дегустираат вкусните п...
More

ПсихоФит: Како фитнесот ја подобрува вашата продуктивност?

поголема продуктивност
Ако мислите дека сте премногу зафатени и немате време за вежбање, размислете уште еднаш. Сетете се на сите успешни бизнисмени кои физичката активност ја ставаат на листата на приоритети во денот. Тие тврдат дека вежбањето им помага да ја подобрат нивната продуктивност и ефикасност, па зошто мислите дека не би ви помогнало на вас? Ако не верувате во нивните тврдења, потпрете се на доказите на науката. Ги чува мозочните клетки Освен физичкиот изглед, силата и кондицијата, вежбањето е неизоставен...
More

ПсихоФит: Како да одржувате хормонален баланс за време на диета?

хормонален баланс за време на диета
Ефектите од диетите и калориските рестрикции несомнено нѐ прават среќни, но додека трае процесот на интензивно вежбање и драстични промени во исхраната, нашите хормони не се така среќни. Наглото намалување на телесните масти предизвикува големи промени во нашиот хормонален баланс, особено кај хормоните кои ја регулираат енергијата, расположението и општото здравје. Ако не внимавате на овие промени вашето тело може лесно да премине во фаза на стрес и паника, што ќе влијае негативно и на вашите фи...
More

ПсихоФит: Најголемиот психолошки тест – ПОВРЕДА; што после неа ?

Соочувањето со повреда во спортот е непријатно доживување кое воедно станува и најголем психолошки тест за спортистот. Повредата го нарушува општото физичко здравје на личноста но исто така негативно влијае и на општото ментално здравје и добросостојба. Повредите можат да варираат во однос на својата сериозност, а многу често ја загрозуваат и професионалната кариера на спортистот. Доживувањата на емоционален план можат да го отежнат процесот на рехабилитација, а многу често спортистите се соочен...
More

Распоредете ги јагленохидратите правилно за оптимален прогрес и резултати!

Не сте сигурни колку јагленохидратите треба да јадете пред и после тренингот? Синхронизирате го одговорот со вашата програма со овој комплетен водич за видовите и времето за јаглехидрати! Јагленохидратите, понекогаш се нарекуваат "ѓаволот", "инстант сало," се извор на жестоката дебата во фитнес светот, особено кога станува збор за нивната улога во изградбата на мускулите или согорувањето на масти. Со сите собрани мислење за тоа дали треба да се јадат јаглехидрати, воопшто, само во одредени пе...
More

10 совети за `Арнолд-like` бицепси! (БОНУС – Тренинг бицепс)

Запрете го губењето на време и енергија на рутини полни со непотребни повторувања. Запаметете ги овие правила и започнете го перфекционирањето на вашиот бицепс денес! Илјадници статии се напишани за т.н. тајни за изградба на големи бицепси. Па, ова дело е малку поинакво, бидејќи тука нема ништо таинствено околу тоа. Нема комерцијални мешавини или фенси трикови тука! Само прост збир на правила кои ќе ви помогнат да изградите подобро “оружје” и рутина за тренингот за бицепс. Ако сте подготвени...
More