8 причини зошто се тежинските тренинзи посебно корисни за жените

тежинските тренинзи за жените 5
Се надевам дека до сега веќе утврдивме дека тежинските тренинзи сами по себе нема да ве направат големи и мускулести ако тоа не е вашата цел. Сега на ред е да ги прочитате овие 8 од многуте придобивки што ги носат вежбите со тежини и да дојдете во теретана! :) 1. Цврст задник, раце и нозе Да почнеме од најочигледните резултати :) Иако верувам дека личното задоволство и чувство на исполнетост доаѓаат од многу различни аспекти, степенот до кој сте среќни од одразот во огледалото е исто така силе...
More

6 митови за жените во фитнесот што го кочат вашиот прогрес

жените во фитнесот
Жените во фитнесот се соочуваат со многу митови и предрасуди од кои поголемиот дел се сосема неосновани. Но, сепак тие кружат наоколу и им стојат на патот кон достигнување на сопствениот максимум од напорите и времето што го вложуваат во тренинзите. За жал тешко е да се покријат сите овие теми во еден здив, но ќе почнеме од најчестите 6. 1. Жените во фитнесот треба да тренираат различно од мажите Оваа теорија сигурно сте ја слушнале многу пати до сега. Мажите треба да вежбаат со големи тежини ...
More

6 вежби за подготовка пред скијање

тренинг скијање
Скијањето само по себе е одличен тренинг - активира многу мускулни групи, забавна кардио вежба е која можете да ја правите сами или во друштво, и што е најважно, на сонце и чист воздух. Во исто време тоа бара и солидна физичка подготвеност за да можете да ги изведете сите потребни движења правилно и да избегнете ризик од повреда. Следните неколку вежби ги таргетираат мускулните групи коишто ќе ви требаат да бидат цврсти за правилно скијање, можете да ги правите во теретана или дома, а ќе ви помо...
More

Тренинг за справување со мамурлак по бурна ноќ?

тренинг против мамурлак
Доаѓа период кога и најдисциплираните ќе се опуштат на забавите околу празниците, а тоа неизбежно носи и поголема консумација на алкохол. Количината овој пат ќе ја оставам на вашата совест, а во случај да претерате еве неколку совети за брзо справување со проблематичниот мамурлак. Дали тренингот може да ви помогне? Општото мислење е дека вишокот храна, пијалоци, токсини може да се исфрли со интензивен тренинг и многу пот. Но, во реалноста не е баш така. Вашето тело може да метаболизира околу е...
More

Зошто е важно да имате цврст задник?

цврст задник
Освен тоа што е секси и го подобрува впечатокот за целата фигура и кај жените и кај мажите :) Со вежбите за цврст задник ја подобрувате состојбата на целото тело, си ги олеснувате секојдневните движења и го намалувате ризикот од повреда. Цврст задник = цврст грб Најголемата поддршка на грбот доаѓа од абдоменалните мускули и мускулите на задникот (gluteus maximus и gluteus medius). Сите мускули во телото функционираат поврзано, но овие три групи на мускули се посебно поврзани. Голем дел од движ...
More

4 ефикасни стратегии за забрзување на метаболизмот

стратегии за забрзување на метаболизмот
Знаете колку им е полесен животот на оние кои имаат брз метаболизам? Можат да одржуваат одлична форма без да се оптеретуваат со броење калории и да прават сложени стратегии за тренинг. За разлика од нив, ние останатите имаме равенки за решавање ако сакаме да останеме фит, но среќната околност е што постојат стратегии за забрзување на метаболизмот кои можат драстично да нѝ олеснат. Пред да преминеме на главното, да разгледаме накратко што е всушност метаболизмот за да знаеме кои фактори поврза...
More

ПсихоФит: Најголемиот психолошки тест – ПОВРЕДА; што после неа ?

Соочувањето со повреда во спортот е непријатно доживување кое воедно станува и најголем психолошки тест за спортистот. Повредата го нарушува општото физичко здравје на личноста но исто така негативно влијае и на општото ментално здравје и добросостојба. Повредите можат да варираат во однос на својата сериозност, а многу често ја загрозуваат и професионалната кариера на спортистот. Доживувањата на емоционален план можат да го отежнат процесот на рехабилитација, а многу често спортистите се соочен...
More

Распоредете ги јагленохидратите правилно за оптимален прогрес и резултати!

Не сте сигурни колку јагленохидратите треба да јадете пред и после тренингот? Синхронизирате го одговорот со вашата програма со овој комплетен водич за видовите и времето за јаглехидрати! Јагленохидратите, понекогаш се нарекуваат "ѓаволот", "инстант сало," се извор на жестоката дебата во фитнес светот, особено кога станува збор за нивната улога во изградбата на мускулите или согорувањето на масти. Со сите собрани мислење за тоа дали треба да се јадат јаглехидрати, воопшто, само во одредени пе...
More

10 совети за `Арнолд-like` бицепси! (БОНУС – Тренинг бицепс)

Запрете го губењето на време и енергија на рутини полни со непотребни повторувања. Запаметете ги овие правила и започнете го перфекционирањето на вашиот бицепс денес! Илјадници статии се напишани за т.н. тајни за изградба на големи бицепси. Па, ова дело е малку поинакво, бидејќи тука нема ништо таинствено околу тоа. Нема комерцијални мешавини или фенси трикови тука! Само прост збир на правила кои ќе ви помогнат да изградите подобро “оружје” и рутина за тренингот за бицепс. Ако сте подготвени...
More