10 вежби за раце што ќе го поттикнат прогресот што го сакате

вежби за раце
Ако тренингот што го практикувате не ви ги дава резултатите што сакате да ги видите, време е да пробате малку поефикасни вежби за раце. Следните 10 што ќе ви ги предложам не се никакво ново откритие, само се мали варијации кои ќе ви донесат големи резултати. Не заборавајте дека мускулите брзо се навикнуваат на секое движење што го правите подолго време, затоа е важно да внесувате промени во тренинг програмата од време на време. Како да ги подобрите вашите вежби за раце? Со овие варијации на ве...
More

Враќање на тренинг после пауза – како треба да изгледа тоа?

Одмор, патувања, почести излегувања до доцна, помалку спиење и повеќе излети надвор од рамките на режимот на исхрана - летниот период често значи пауза од редовните навики поврзани со вежбањето во теретана. Ако летото имаше ваков ефект на вашите навики, или сте излегле од рутината од некои други причини, прочитајте како треба да изгледа вашето враќање на тренинг после пауза. Во периодот на „рестартирање“, односно враќање сигурно и продуктивно назад во теретана, важно е да внимавате на неколку...
More

Како да постигнете дефинирано тело

дефинирано тело
Целта на многу луѓе, особено жени, е да постигнат дефинирано тело, па затоа често ја избегнуваат теретаната, или пак практикуваат вежби со мали тежини. Дознајте зошто овој пристап е погрешен и зошто тежинскиот тренинг е најкраткиот пат до вашата цел. Под дефинирано тело подразбираме низок процент на телесни масти и видлива мускулатура. Гледајќи ги луѓето во теретана со „ѕверски“ големи мускули како вежбаат со големи тежини, прво нешто што ви вели логиката е дека за вашата цел се потребни драс...
More

10 фитнес митови кои го намалуваат квалитетот на вашиот тренинг

фитнес митови
Каде и да се свртите денес ќе налетате на совети за вежбање - на кафе, во теретана, на интернет. И тоа е супер, секогаш можете да научите нешто повеќе од туѓите искуства, но негативната страна на ова е што со тие совети се протнуваат и фитнес митови кои можат да го намалат квалитетот на вашиот тренинг и да го попречат вашиот прогрес. Најчести фитнес митови на кои треба да внимавате Колку повеќе истражувате ќе налетувате на сѐ повеќе фитнес митови. Иако вашето лично искуство и вашиот тренер ќе ...
More

Тренинг на плажа – 6 лесни вежби со големи ефекти

тренинг на плажа - 6 вежби
Идејата за тренинг на плажа е одлична од неколку аспекти - ќе поттикнете нови процеси на градење мускулна маса, на топење на вишокот масти, и ќе добиете убав тен :) Најдоброто од сѐ е што сето ова ќе го постигнете со многу едноставни вежби, само заради фактот што вежбањето во различна средина од онаа на која што сте навикнати претставува предизвик и за умот и за телото, а тоа ги прави тренинзите многу поефикасни.  Заради неговата мека структура песокот го отежнува одржувањето на стабилност, п...
More

10 тренинг совети за пролетно враќање во форма

тренинг совети за враќање во форма
Ако ја поминавте зимата со намален интензитет на физички активности, сигурен сум дека  првите пролетни денови ве мотивираат да се вратите во форма. Ентузијазмот кој доаѓа со овој период од годината е супер, но како и сè друго, ако е претеран може да ви наштети. Преголемата желба брзо да се вратите во форма носи ризици да се повредите, а тоа нема да ви помогне да ја остварите целта. Затоа, следете ги овие 10 тренинг совети и вратете се во фит форма полека и сигурно. 1. Не брзајте Помирете се со...
More