Мускулна маса: Зошто жените не можат да изградат „билдерско“ тело

мускулна маса- жени
Стравот од зголемувањето на мускулна маса до степен којшто го постигнуваат мажите спречува многу жени да ги искористат предностите на вежбањето со тежини. Иако жените во бодибилдингот покажуваат дека тоа не е невозможно, мора да знаете дека воопшто не е лесно, дури и кога таквиот изглед е ваша цел. Мускулна маса кај жените Мажите и жените се структурно слични, но сепак постојат многу физиолошки разлики помеѓу нив коишто влијаат на способноста на нивните тела да градат мускулна маса. Хормо...
More

Зошто треба да внесувате протеини непосредно пред спиење?

протеини пред спиење
Од сите фактори коишто влијаат на мускулниот раст, најголемата препрека до вашата цел може да биде соодветниот внес на протеини. Затоа е важно да внимавате на количината и квалитетот на протеините што ги внесувате во текот на денот. Во спротивно, голем дел од трудот што го вложувате на тренинзите нема да има голем ефект. Мускулното ткиво е метаболички најактивно и најадаптивно ткиво во нашето тело. Тоа е во константна фаза на промена – или се разделува (катаболичка фаза) или се гради (анаболи...
More

15 видови на храна со висока содржина на протеини

храна со висока содржина на протеини
Без разлика каква исхрана практикувате, протеините се неизбежни макронутриенти ако сакате да го одржите вашето здравје, да го контролирате апетитот и да обезбедите храна за мускулниот систем. За полесно да го постигнете посакуваниот дневен внес на овие макронутриенти, во продолжение следи листа од 15 видови на храна кои имаат висока содржина на протеини. 1. Леќа Содржина на протеини: 9гр во 100 грама Леќата е одличен извор на протеини, но и растителни влакна и минерали. Нејзина дополнителна п...
More

Фит совет: Зајакнете ги тетивите и лигаментите за подобар прогрес

зајакнете ги тетивите и лигаментите
Дали имате чувство дека сте способни за подобар прогрес кој сепак не го постигнувате? Најверојатно сте во право. Ако веќе некое време стагнирате со тежините со кои вежбате, а следствено на тоа и со вашата форма, значи дека е време да поработите на состојбата на тетивите и лигаментите. Зошто баш тетивите и лигаментите? Тетивите и лигаментите играат голема улога во силата што можете да ја користите за време на тренингот и на мускулната маса која притоа ќе ја изградите. Всушност, тие се клучни в...
More

4 најчести грешки при зголемување мускулна и телесна маса

зголемување телесна маса
Периодот на зголемување телесна маса е омилен за многу луѓе - вклучува многу храна, што значи и многу енергија за вежбање. Но, тој исто така носи ризици со себе кои можат да донесат резултати какви што не посакувате. Затоа внимавајте да не ги правите овие 4 грешки и подгответе го телото за мускулната маса што сакате да ја видите на себе. 1. Невнимание во исхраната Зголемување телесна маса значи повеќе храна, но не која било храна. Ако не внимавате ќе накачите тежина ама не онаа што ви треба. Е...
More

3 комбинации на суплементи за побрзи резултати

најдобри комбинации на суплементи
Суплементите кои доаѓаат од реномираните производители денес имаат одлични ефекти благодарение на внимателно избраните состојки. Сепак, истражувањата кои ги прават истите овие компании покажуваат дека комбинирањето на некои суплементи придонесува кон засилување на нивните ефекти. Следат 3 комбинации на суплементи кои со редовни тренинзи можат да ви помогнат да ги остварите вашите цели за пократко време. 1. Намалување на вишокот килограми и задржување на чистата мускулна маса Во овој период од ...
More

Дали ви се потребни БЦАА суплементи?

бцаа суплементи
Ова е прашање кое ми го поставуваат многу често. Реалната потреба од БЦАА суплементи не е доволно јасна заради тоа што зависи од вашите фитнес цели и начинот на кој вежбате. Овој краток текст ќе ви одземе само 2 минути, а ќе ви разјасни многу за есенцијалните аминокиселини кои се во топ 5 листата на најкористени суплементи. Есенцијалните аминокиселини со разгранет ланец - леуцин, изолеуцин и валин, познати како БЦАА, му се потребни на нашето тело, но тоа не може да ги синтетизира самостојно, ...
More

4 ефикасни стратегии за забрзување на метаболизмот

стратегии за забрзување на метаболизмот
Знаете колку им е полесен животот на оние кои имаат брз метаболизам? Можат да одржуваат одлична форма без да се оптеретуваат со броење калории и да прават сложени стратегии за тренинг. За разлика од нив, ние останатите имаме равенки за решавање ако сакаме да останеме фит, но среќната околност е што постојат стратегии за забрзување на метаболизмот кои можат драстично да нѝ олеснат. Пред да преминеме на главното, да разгледаме накратко што е всушност метаболизмот за да знаеме кои фактори поврза...
More

Летна форма – како да ја задржите мускулната маса во фазата на дефиниција

мускулна маса во фазата на дефиниција
Доаѓа летото, а со него и желбата да се вратиме во форма со што е можно помалку телесни масти и повидлива мускулна маса. Ако веќе сте пробале да ја остварите оваа цел сигурно знаете дека не е баш лесна. Фазата на дефиниција бара правилна комбинација од план на исхрана, тренинг програма, соодветни суплементи и време за активен одмор. Неодамна пишував за начинот на кој можете да топите масти и градите мускулна маса истовремено, но фазата на дефиниција бара малку поригорозни мерки. Еве на што тр...
More

Истражување: Зошто не можете да се ослободите од вишокот масти?

вишокот масти и тестостеронот
Редовно вежбате и внимавате на исхраната, но сепак се чини дека процесот на ослободување од вишокот масти не ви оди баш лесно? Ова може да се должи на вашата возраст, бидејќи заедно со годините се зголемуваат и резервите на телесни масти кои што телото ги задржува. Но, науката открива дека постои уште една причина за ова - нивото на тестостерон во вашиот организам.   Како тестостеронот влијае на вишокот масти? Тестостеронот е еден од главните фактори кои влијаат на мускулната хипертрофија и си...
More