Колку се важни растителните влакна во исхраната?

растителните влакна во исхраната
Ако до сега не сте ги сметале растителните влакна за важен дел од исхраната, сте се лишиле од многу позитивни својства што можат да ви помогнат во остварувањето на фитнес целите и во подобрување на општото здравје. Растителните влакна се делат во 2 основни групи – растворливи во вода и нерастворливи. Растворливите растителни влакна имаат многу позитивни својства како намалување на холестеролот во крвта и артериите, заштита од срцеви заболувања и удари, како и намалување на апетитот. Нераствор...
More

5 начини како да ја подобрите вашата флексибилност

Ако сметате дека допирањето на вашите прсти на нозете од исправена положба е нешто недостижно кое никогаш нема да го постигнете, знајте го ова – вежбите кои ги практикувате во комбинација со храната која ја конзумирате, хидратацијата и животниот стил кој го водите имаат големо влијание на вашата флексибилност. Подобрување на способноста на телото да се витка е многу поважно од колку само превенирање од повреда. Всушност, флексибилноста е важен аспект во зголемувањето на сила и мускулна маса. По...
More

Што се тоа добри јаглехидрати и зошто ви се потребни?

кои се добри јаглехидрати
Ефектот на јаглехидратите врз здравјето и енергијата може да варира од позитивен до екстремно негативен, па оттаму доаѓа и нивната лоша репутација во однос на другата храна. Но, ако ги избегнувате сите намирници кои го содржат овој макронутриент ќе го лишите телото од еден од основните извори на енергија за вашиот мозок, срцето, нервниот и мускулниот систем. Затоа научете ја разликата помеѓу лоши и добри јаглехидрати и подобрете го квалитетот на вашата исхрана. Изборот на еден јаглехидрат во ...
More

Супер храна која треба да ја вклучите во вашите салати

супер храна
Со порастот на свеста за здрава исхрана порасна и популарноста на салатите. Веќе долго време тие не се синоним за чинија полна зеленчук со недостаток на вкус, за „самоказнување“ на оние кои не внимавале на телесната тежина, туку напротив, сѐ почесто се појавуваат во улога на егзотичен оброк со кој можете да се пофалите на социјалните медиуми. Освен тоа што можат добро да изгледаат, салатите драстично ќе го подобрат вашето здравје, особено ако им додадете малку супер храна. Сончоглед Семките о...
More

3 негативни последици од претераната употреба на сол

последици од претерана употреба на сол
Сигурно некогаш сте се запрашале зошто солта е непожелна во фитнес плановите за исхрана, па дури и во лекарските препораки за добро здравје. Проблемот со солта е всушност натриумот кој го содржи и кој во големи количини предизвикува сериозни нарушувања во телесните процеси. А уште поголем проблем е што речиси сите ние претеруваме со употреба на сол, најчесто несвесно. Натриумот влијае на процесите на размена на материите во клетките и надвор од нив, како и на функциите на мускулниот и кардиов...
More

10 едноставни совети за правилна исхрана

совети за правилна исхрана
Сите добро знаеме дека правилниот избор на храна игра огромна улога во одржувањето на здравјето и во целокупниот фитнес план. За жал, ова често го забораваме или пак не сме во можност да го применуваме. Но, ако ги поедноставите работите ќе ви биде многу полесно да се придржувате кон планот за правилна исхрана. Следат 10 едноставни совети кои лесно ќе ги запамтите и кон кои е лесно да се придржувате, а можат да направат голема разлика. 1. Одржувајте баланс Вашата исхрана треба да има совршен б...
More

10 причини зошто ви е потребен персонален фитнес тренер

персонален фитнес тренер
Знам дека ќе ви звучи апсурдно – персонален фитнес тренер да ви каже зошто ви е потребен персонален фитнес тренер :) Но, не заборавајте дека сите сме биле почетници некогаш, и најискусните некогаш не знаеле како до сопствената цел. Почнувајќи од моите искуства, па сè до искуствата на моите клиенти, ви гарантирам дека вежбањето со персонален тренер е една од најдобрите инвестиции кои некогаш ќе ги направите. Предрасудите за оваа професија одат во крајности – од големи, лути луѓе кои ви врескаа...
More

Кои видови овошје имаат најниска а кои највисока содржина на шеќери?

шеќери во овошјето
Ако внимавате на вашата исхрана, особено на внесот на јаглехидрати, важно е да знаете колкава количина на шеќери внесувате во текот на денот. Тоа значи да внимавате и на оние здрави шеќери кои ги содржат плодовите како што е овошјето. Иако тоа е дел од здравата исхрана заради високата содржина на микронутриенти, витамини и минерали, некои плодови содржат многу висока количина на шеќери со кои ќе ја надминете границата на препорачаниот дневен внес од вашиот план на исхрана. Зошто треба да го из...
More

Фит исхрана: Што значи да се храните „чисто“?

чиста исхрана
Најверојатно до сега сте го сретнале изразот „чиста“ исхрана, кој се поврзува со фитнесот, а добива сè поголема популарност. И покрај неговата употреба, често пати луѓето го поистоветуваат со диета, што е сосема погрешно. Затоа денес ќе ги расчистиме сите забуни за оние кои сакаат да се посветат на чистата исхрана. Што е „чиста“ исхрана? Овој концепт е во суштина многу едноставен – наместо да се оптеретувате со тоа колку јадете количински, треба да се фокусирате на тоа што јадете. Чистата исхр...
More

10 најчести заблуди за топењето масти

заблуди за топењето масти
Како што се наближува летото така нашите напори да се справиме со вишокот килограми и масти кои ја нарушуваат нашата фигура се зголемуваат. Токму затоа во овој период сме најподложни на прифаќање најразлични теории кои многу често се неточни, или во најмала рака непроверени. Во продолжение следат 10-те најчести заблуди за топењето масти кои можат да го нарушат вашиот план за враќање во форма. 1. „Таква ми е градбата, ова е мојот максимум“ Пред некое време објавив детално објаснување за разлики...
More