5 начини како да ја подобрите вашата флексибилност

Ако сметате дека допирањето на вашите прсти на нозете од исправена положба е нешто недостижно кое никогаш нема да го постигнете, знајте го ова – вежбите кои ги практикувате во комбинација со храната која ја конзумирате, хидратацијата и животниот стил кој го водите имаат големо влијание на вашата флексибилност. Подобрување на способноста на телото да се витка е многу поважно од колку само превенирање од повреда. Всушност, флексибилноста е важен аспект во зголемувањето на сила и мускулна маса. По...
More

4 начини да си го олесните големиот предизвик – тренинг нозе

тренинг нозе
Тренинг нозе - најстрашниот ден од неделата, најтешкиот дел од тренинг програмата и најголемото чувство на гордост откако ќе го преживеете. :) Иако е често најомразениот тренинг, истовремено е и најважниот. Силата која ја развивате во нозете има голема улога во процесот на развивање сила во горниот дел од телото. Затоа не размислувајте како да го прескокнете туку направете стратегија како да си го олесните. 1. Направете да ви биде приоритет Распоредете ја тренинг програмата така што вашиот тре...
More

Како да постигнете дефинирано тело

дефинирано тело
Целта на многу луѓе, особено жени, е да постигнат дефинирано тело, па затоа често ја избегнуваат теретаната, или пак практикуваат вежби со мали тежини. Дознајте зошто овој пристап е погрешен и зошто тежинскиот тренинг е најкраткиот пат до вашата цел. Под дефинирано тело подразбираме низок процент на телесни масти и видлива мускулатура. Гледајќи ги луѓето во теретана со „ѕверски“ големи мускули како вежбаат со големи тежини, прво нешто што ви вели логиката е дека за вашата цел се потребни драс...
More

10 фитнес митови кои го намалуваат квалитетот на вашиот тренинг

фитнес митови
Каде и да се свртите денес ќе налетате на совети за вежбање - на кафе, во теретана, на интернет. И тоа е супер, секогаш можете да научите нешто повеќе од туѓите искуства, но негативната страна на ова е што со тие совети се протнуваат и фитнес митови кои можат да го намалат квалитетот на вашиот тренинг и да го попречат вашиот прогрес. Најчести фитнес митови на кои треба да внимавате Колку повеќе истражувате ќе налетувате на сѐ повеќе фитнес митови. Иако вашето лично искуство и вашиот тренер ќе ...
More

Тренинг на плажа – 6 лесни вежби со големи ефекти

тренинг на плажа - 6 вежби
Идејата за тренинг на плажа е одлична од неколку аспекти - ќе поттикнете нови процеси на градење мускулна маса, на топење на вишокот масти, и ќе добиете убав тен :) Најдоброто од сѐ е што сето ова ќе го постигнете со многу едноставни вежби, само заради фактот што вежбањето во различна средина од онаа на која што сте навикнати претставува предизвик и за умот и за телото, а тоа ги прави тренинзите многу поефикасни.  Заради неговата мека структура песокот го отежнува одржувањето на стабилност, п...
More

Суплементи пред тренинг – 3 грешки со кои го намалувате нивниот ефект

суплементи пред тренинг pre-workout
Ако сакате да ги подобрите вашите перформанси за време на тренингот, pre-workout суплементите се одличен избор. Токму затоа тие се наоѓаат високо на листата на исхрана за фитнес професионалците и ентузијастите, заедно со протеините. Единствената негативна страна е тоа што ако не ги консумирате правилно, нема да ги почувствувате нивните ефекти во целост. Дознајте кои се трите грешки кои најчесто се прават при земање на суплементи пред тренинг и извлечете го нивниот, а и вашиот максимум.   1. Ги ...
More

10 причини зошто ви е потребен персонален фитнес тренер

персонален фитнес тренер
Знам дека ќе ви звучи апсурдно – персонален фитнес тренер да ви каже зошто ви е потребен персонален фитнес тренер :) Но, не заборавајте дека сите сме биле почетници некогаш, и најискусните некогаш не знаеле како до сопствената цел. Почнувајќи од моите искуства, па сè до искуствата на моите клиенти, ви гарантирам дека вежбањето со персонален тренер е една од најдобрите инвестиции кои некогаш ќе ги направите. Предрасудите за оваа професија одат во крајности – од големи, лути луѓе кои ви врескаа...
More

5 работи кои не треба да ги правите во теретана ако сакате подобри резултати

како до подобри резултати во теретана
Секогаш кога сакаме подобри резултати од времето и енергијата што ги вложуваме во теретана се вртиме кон поголема контрола на исхраната, поинтензивни тренинзи, а некогаш и кон поквалитетна опрема. Но, често пати правиме грешки во теретана со кои несвесно ги саботираме ефектите од тренингот.    Како до подобри резултати? Често зборуваме за тоа што и како треба да правите во теретана, но време е да зборуваме за тоа што НЕ треба да правите ако сакате подобри резултати: 1. Не ги мешајте напорното...
More