Зголемете го дневниот внес на протеини во 4 едноставни чекори

внес на протеини
Во фитнесот редовно се зборува за важноста на протеините за телото и сите придобивки од нивно консумирање, но кога ќе дојде момент да се подготви оброк често нѝ недостасуваат конкретни идеи со кои ќе го достигнеме саканиот внес на протеини. Следните 4 чекори со кои ќе треба да направите мали измени во изборот на храна ќе ви бидат од голема помош. Измени во исхраната со кои ќе го зголемите дневниот внес на протеини Со зголемувањето на дневниот внес на протеини ќе си помогнете во изградбата на ...
More

Колку протеини им се потребни на физички активните девојки?

протеини за активни девојки
Зошто во фитнесот сѐ се врти околу протеините? Освен тоа што го регулираат апетитот и помагаат во ослободувањето од вишокот масти, тие се основни градбени блокови за мускулниот систем. Всушност, речиси секоја клетка во нашето тело содржи протеини. Потребата од внес на овие макронутриенти е неоспорна, она што претставува дилема за повеќето луѓе е нивната количина. Затоа денес ќе ги разгледаме резултатите од истражувањата на оваа тема во однос на физички активните девојки и жени кои сакаат да п...
More

5 видови храна кои поттикнуваат лачење на тестостерон

покачување на тестостерон преку храна
Нашите генерации од сите возрасти имаат значително пониски нивоа на тестостерон од оние кои ги имале нашите предци. Научниците велат дека ова се должи најмногу на стресот, токсините во опкружувањето и физичката неактивност. А ниските нивоа на тестостерон имаат негативно влијание врз синтезата на протеини во телото, што ја афектира мускулната маса, густината на коските, способноста на телото да топи масти, како и либидото, расположението, енергијата и целокупното здравје и кај мажите и кај жените...
More

Како можете да ги подобрите ефектите од тренингот со казеин?

суплементи - казеин
Во време кога „славата“ му припаѓа на сѐ она што има брзи ефекти, протеинот кој споро се разградува често ја губи маркетиншката борба со другите протеини. Но, науката покажува нешто друго - употребата на казеин може да даде значително подобри резултати во процесот на ослободување од вишокот масти и зголемување на силата ако се користи правилно.    Што е казеин? Казеинот е млечен протеин. Околу 80% од протеините содржани во млечните производи се казеин, останатиот дел е whey протеин (млечна сур...
More

3 грешки во исхраната – причини заради кои сте секогаш гладни

грешки во исхраната
Ви се случило да почувствувате глад еден час после последниот оброк? Ако ова ви се случува често, не се потпирајте на објаснувањата како што се ултра брзиот метаболизам или потребата од поголема количина на храна, туку побарајте ја причината во некоја од честите грешки во исхраната кои можеби ги правите. 1. Не внесувате доволно растителни влакна Една од најчестите грешки во исхраната која сите ја правиме е тоа што забораваме на важноста на растителните влакна. Се фокусираме на макронутриентите...
More

Суплементи во “spotlight” – Што се гејнери и дали ви се потребни?

дали ви требаат гејнери
Ако вашата цел е да ја зголемите силата и мускулната маса, сигурно во некој момент сте помислиле да користите гејнери. Иако овие суплементи се наменети токму за оваа цел, добро е да научите малку повеќе за нив пред да почнете да ги користите. Како се зголемува мускулната маса? Теоретски, многу едноставно - за зголемување на телесна и мускулна маса потребно е да внесувате повеќе калории од оние кои ги трошите во текот на денот, да консумирате доволно протеини и да вежбате. Но, некогаш ова не е...
More

Како да го искористите излетот наречен cheat meal

cheat meal правила
Придржувањето кон планот за исхрана и броењето калории и нутриенти е најтешкиот дел од фитнесот за многу луѓе. И најинтензивниот тренинг, најдолгиот час на траката за трчање е полесно да се издржат од кризите за храна која ја нема на списокот со формули за постигнување на вашата цел. За среќа, постои саканиот cheal meal кој нѝ дава сила да издржиме во таа борба. :) Но, за да можете во потполност да уживате во него без дилеми, каење и нарушување на вашиот план на исхрана треба да знаете неколку п...
More

Што се тоа добри јаглехидрати и зошто ви се потребни?

кои се добри јаглехидрати
Ефектот на јаглехидратите врз здравјето и енергијата може да варира од позитивен до екстремно негативен, па оттаму доаѓа и нивната лоша репутација во однос на другата храна. Но, ако ги избегнувате сите намирници кои го содржат овој макронутриент ќе го лишите телото од еден од основните извори на енергија за вашиот мозок, срцето, нервниот и мускулниот систем. Затоа научете ја разликата помеѓу лоши и добри јаглехидрати и подобрете го квалитетот на вашата исхрана. Изборот на еден јаглехидрат во ...
More

3 комбинации на суплементи за побрзи резултати

најдобри комбинации на суплементи
Суплементите кои доаѓаат од реномираните производители денес имаат одлични ефекти благодарение на внимателно избраните состојки. Сепак, истражувањата кои ги прават истите овие компании покажуваат дека комбинирањето на некои суплементи придонесува кон засилување на нивните ефекти. Следат 3 комбинации на суплементи кои со редовни тренинзи можат да ви помогнат да ги остварите вашите цели за пократко време. 1. Намалување на вишокот килограми и задржување на чистата мускулна маса Во овој период од ...
More

Супер храна која треба да ја вклучите во вашите салати

супер храна
Со порастот на свеста за здрава исхрана порасна и популарноста на салатите. Веќе долго време тие не се синоним за чинија полна зеленчук со недостаток на вкус, за „самоказнување“ на оние кои не внимавале на телесната тежина, туку напротив, сѐ почесто се појавуваат во улога на егзотичен оброк со кој можете да се пофалите на социјалните медиуми. Освен тоа што можат добро да изгледаат, салатите драстично ќе го подобрат вашето здравје, особено ако им додадете малку супер храна. Сончоглед Семките о...
More