Семинар за олимписко кревање на тегови во Скопје – 28/29 мај 2016 година!

Олимпиското дигање на тегови е атлетска дисциплина во која спортистите еднаш креваат шипка на која има тегови со максимална тежина. Двете основни движења од кои се состои Олимпиското дигање на тегови се извлекување (snatch) и подигнување со исфрлање (clean and jerk). Сите спортови си бараат различни износи на мускулна синхорнизација, баланс, флексибилност и координација, но исто така и сила, брзина, моќ и метаболитички развој. Олимпиското дигање на тегови ги озвоможува сите овие сегменти. Кро...
More

Човековото тело како уметност – ФИТ верзија!

Низ историјата на уметноста, човечкото тело било главниот фокус во ликовното изразување и се сметало за почетна форма во уметноста. Овие фотографии кои го одзимаат здивот, го одсликуваат трудот, одлучноста, посветеноста и фит животниот стил!   ASHLEY KALTWASSER Ashley e IFBB Bikini Pro, Ms. Bikini Olympia и фитнес модел. HOLLY BARKER Holly е сопственик на фитнес центар и фитнес модел. RODNEY RAZOR Rodney е професионален натпреварувач во Physique ка...
More

НАСКОРО – Нова продавница за спортски суплементи -“Polleo Sport” и во Македонија!

Наскоро, на пазарот на суплементи во Македонија ќе се појави една од водечките, воедно најпознатите и најдобрите франшизи во регионот за додатоци во исхрана, био храна и спортска опрема и облека - "Polleo Sport"! Основана во 2008 година во Хрватска, компанијата "Polleo Sport" е еден од најголемите ланци на специјализирани продавници за спортска опрема и здрава исхрана каде професионалните спортисти, рекреативците и луѓето кои се грижат за своето здравје можат да најдат сè што им е потребно. В...
More

10 мотивациони и инспиративни цитати од Dwayne “ТHE ROCK” Johnson!

Иако WWE професионалните борачи не се по сечиј вкус, сигурно најмалку еднаш сте го виделе Dwayne Johnson на големиот екран дали во "Fast & Furious" или "мускулестиот" филм "Pain and Gain". The Rock е една од најголемите холивудски филмски ѕвезди и еден од најголемите мотиватори на планетата! Доколку Dwayne е еден од вашите омилени ликови, еве ги 10те негови најинспиративни цитати!   1. НАПОРНА РАБОТА "There is no substitute for hard work. Always be humble and hungry." -...
More

Градење на бионичко, роботско тело – ИНСПИРАТИВНА приказна на Edward John Augustin!

Една вечер, 4 годишниот Edward John Augustin се возел на автопат со неговата мајка кога таа загубила контрола врз возилото. "Се сеќавам како ме разбуди ужасниот врисок на мајка ми" тој се присетува. Имаше крв насекаде и од колената надолу, двете мои нозе ги немаше. Мојот постар брат, кој седеше до мене на задното седиште исто така беше без една нога. Повредата беше предизвикана од парче од оградата." Додека биле однесени до болница, двете момчиња изгубиле значителна количина на крв. "Навистин...
More

7 најчести грешки кои ги прават ПОЧЕТНИЦИТЕ во теретана!

Бодибилдингот не е комплексен како науката или изведување на операција на мозокот, но процесот на формирање на мускул, стекнување на сила и губење на маснотии, си одземаат време, огромно познавање, како ѝ напорна работа. Затоа е многу важно почетниците да ги имаат точните информации од почетокот на нивното патување за со вежбањето да си обезбедат максимални резултати, без повреди, стресови или трошење на време. Иако колку повеќе време ќе поминува, многу од тоа што се учи, и ако се користи уште н...
More

FitScience: Како СТРЕСОТ влијае на вашите резултати ? Улогата на стрес хормонот – КОРТИЗОЛ!

Стресот е појава со која се справуваме секојдневно и од која неможеме да избегаме. Кога ќе се спомене хроничниот стрес прв хормон на кој помислуваме е кортизолот. Кортизолот припага на групата стероиди коишто се нарекуваат глукокортикоиди и тој се создава во надбубрежните жлезди. Примарната улога на овој хормон е да му обезбеди енергија на телото во стресни моменти. Кортизолот оваа функција ја врши така што го покачува нивото на шеќерот во крвта за да ја подобри функцијата на мозокот и да го спр...
More

Како да го одберете перфектниот ПРОТЕИНСКИ СУПЛЕМЕНТ за вас ?

Со преголемиот избор на протеински додатоци на пазарот на суплементи, како да знаете кој ви е вас потребен и кој треба да го одберете ? Еве некои едноставни информации кои ќе ви помогнат при вашиот избор за вашата цел! Мислам дека живееме во "златната ера" на протеински додаатоци, и суплементи воопшто. Whey протеинот никогаш не бил попопуларен од денес и интересно е тоа што луѓето насекаде низ светот практикуваат да го конзумираат овој суплемент и го вметнуваат во нивното дневно мени. Протеин...
More

ФитФизиотерапија: 7 истегнувања за 7 минути и БОЛКАТА е намалена !

Нашиот ‘ рбет е создаден за да биде во движење цело време, исто како и со другите делови од нашето тело. Доколку имате некоја акутна болка веќе ви е позната примената на ладно на тоа место за да се намали инфламацијата. Но, сепак не заборавајте да не ги изоставите вашите дневни потребни движења. Наместете си го креветот, одете на работа, прошетајте си го вашето куче или слично. Кога веќе ќе се чувствувате подобро може да се применат и поактивни движења како пливање,возење велосипед како и пеш...
More

FitScience: Кофеин – најпопуларниот и НАЈЕФТИНИОТ стимуланс!

Ретко се среќава некој што не го користи кафето како неопходен дел од секојдневието, особено во раните утрински часови како енергија за започнување на денот. Кофеинот е еден од најшироко користените стимуланси во светот. Тој природно се среќава во храна и пијалоци како кафе, чај и чоколадо. Истотака се додава во лекови за настинки, аспирин и продукти за намалување на тежината. Кофеинот внесен орално брзо се апсорбира од стомакот и својот максимум во крвта го постигнува за 1-2 часа. Кофеинот (...
More