Дали ви е потребна детокс диета?

Дали ви е потребна детокс диета?
Posted on
Детокс диетите станаа толку популарни што речиси и да не познавам човек што не пробал да практикува некоја од нив – еднодневна или подолготрајна. Но, дали навистина ви треба таква диета и како треба да изгледа таа? Ако се занимавате со фитнес рекреативно или посериозно, најверојатно е дека се придржувате кон некаков режим на исхрана. Па зошто тогаш би ви била потребна дополнителна детокс диета?...
More

6 вежби за подготовка пред скијање

6 вежби за подготовка пред скијање
Скијањето само по себе е одличен тренинг - активира многу мускулни групи, забавна кардио вежба е која можете да ја правите сами или во друштво, и што е најважно, на сонце и чист воздух. Во исто време тоа бара и солидна физичка подготвеност за да можете да ги изведете сите потребни движења правилно и да избегнете ризик од повреда. Следните неколку вежби ги таргетираат мускулните групи коишто ќе ви ...
More

Брз фит рецепт: Протеински колачи од тиква

Брз фит рецепт: Протеински колачи од тиква
Еден од начините на којшто можете да се осигурате дека нема да излезете од рамките на вашиот режим на исхрана е секогаш да имате здрави ужини при рака. Овие протеински колачи од тиква се вкусни, лесни за подготовка и ќе ви помогнат да го зголемите дневниот внес на протеини, витамини и минерали.    Основата на овој рецепт е печена тиква и whey протеин, кокосовото масло и млекото се користат за с...
More

15 видови на храна со висока содржина на протеини

15 видови на храна со висока содржина на протеини
Posted on
Без разлика каква исхрана практикувате, протеините се неизбежни макронутриенти ако сакате да го одржите вашето здравје, да го контролирате апетитот и да обезбедите храна за мускулниот систем. За полесно да го постигнете посакуваниот дневен внес на овие макронутриенти, во продолжение следи листа од 15 видови на храна кои имаат висока содржина на протеини. 1. Леќа Содржина на протеини: 9гр во 100 ...
More

5 начини како да ја подобрите вашата флексибилност

5 начини како да ја подобрите вашата флексибилност
Posted on
Ако сметате дека допирањето на вашите прсти на нозете од исправена положба е нешто недостижно кое никогаш нема да го постигнете, знајте го ова – вежбите кои ги практикувате во комбинација со храната која ја конзумирате, хидратацијата и животниот стил кој го водите имаат големо влијание на вашата флексибилност. Подобрување на способноста на телото да се витка е многу поважно од колку само превенир...
More

10 вежби за раце што ќе го поттикнат прогресот што го сакате

10 вежби за раце што ќе го поттикнат прогресот што го сакате
Posted on
Ако тренингот што го практикувате не ви ги дава резултатите што сакате да ги видите, време е да пробате малку поефикасни вежби за раце. Следните 10 што ќе ви ги предложам не се никакво ново откритие, само се мали варијации кои ќе ви донесат големи резултати. Не заборавајте дека мускулите брзо се навикнуваат на секое движење што го правите подолго време, затоа е важно да внесувате промени во тренин...
More

10 цели кои треба да ги поставите во новата година за нова мускулна маса!

10 цели кои треба да ги поставите во новата година за нова мускулна маса!
Нова календарска година, нова шанса за поставување цели. Ако градење чиста мускулна маса беше на вашата листа за 2017 и не ја остваривте, пробајте во 2018 да ја поделите на 10 помали цели што заедно ќе ве донесат таму каде што сакате да бидете. ЦЕЛ 1 - ХРАНЕТЕ ГО ТЕЛОТО СО МАКРОНУТРИЕНТИТЕ КОИ МУ СЕ ПОТРЕБНИ Најчестата причина поради која некои индивидуи не можат да качат мускулна маса е тоа што...
More

5 причини да консумирате куркумин ако спортувате

5 причини да консумирате куркумин ако спортувате
Posted on
Во последно време куркумата сѐ повеќе се користи како додаток во исхраната во различни облици. Причината за ова се константните научни докази за нејзините ефекти врз здравјето од многу различни аспекти, благодарение на активната состојка куркумин што ја содржи. Интересно е што куркуминот е особено корисен за физички активните луѓе заради 5 причини. Жолтиот прашок кој го знаеме како куркума доа...
More

Фит дилема: Што е разликата помеѓу флексибилност и мобилност ?

Фит дилема: Што е разликата помеѓу флексибилност и мобилност ?
Мускули, сила, намалување на килограми, издржливост; тоа се најчесто асоцираните термини кога помислуваме на фитнес. Но, постои и уште еден сегмент на фитнесот за кој не се дискутира многу, а тоа е мобилност. Кај голем број на рекреативни и професионални спортисти, мобилноста е ставена при крајот на листата на приоритети. Но, таа е индикатор за тоа колку добро и ефикасно се движиме и ни помага да ...
More

Топ 5 суплементи за жени кои се физички активни

Топ 5 суплементи за жени кои се физички активни
Posted on
Спортските суплементи се составен дел од исхраната на професионалните спортистки, но не и кај жените кои рекреативно се занимаваат со спорт. Најчестата причина за ова е стравот од развивање на „машко“ тело и недоволното познавање на вистинските придобивки од нивно користење. Иако се одлични за постигнување на фитнес целите и за одржување на добро здравје и кај мажите и кај жените, следната листа г...
More