6 научно потврдени совети за подобра исхрана

6 научно потврдени совети за подобра исхрана
Posted on
Подобра исхрана значи побрзо ослободување од вишокот масти и подобри целокупни фитнес резултати, но воедно е и најтешкиот аспект од фитнесот за многу луѓе. Потребно е време за да се навикнете на одреден режим на исхрана, а уште потешко е да се придржувате кон него на подолг рок. Затоа најдобро е да почнете постепено да создавате навики со кои ќе ја подобрите исхраната. Како да создадете навики за...
More

8 техники со кои можете да ја подобрите вашата форма

8 техники со кои можете да ја подобрите вашата форма
Posted on
Без разлика на тоа колку сте биле активни во изминатиот период, верувам дека со доаѓањето на пролетта и потоплите денови доаѓа и желбата за подобрување на вашата форма. Во продолжение следат 8 едноставни, но многу ефикасни совети кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа. 1. Зголемувајте ги тежините постепено Сите ние сакаме да вежбаме со најголемите тежини што можеме да ги издржиме – и заради под...
More

Најчести грешки што го успоруваат процесот на слабеење

Најчести грешки што го успоруваат процесот на слабеење
Posted on
Вежбате редовно и следите режим на исхрана а немате видливи резултати во процесот на слабеење? Постојат повеќе можни причини за тоа, но најчесто можете да ги најдете помеѓу следните 6. Не ги броите течните калории Често забораваме дека пијалоците што ги внесуваме во текот на денот можат да бидат полни со калории. Можете да следите ригорозен режим и да внимавате на храната, но ако пиете вештачки ...
More

3 причини зошто вашата тренинг програма не дава резултати

3 причини зошто вашата тренинг програма не дава резултати
Posted on
Пронаоѓањето на соодветна тренинг програма е голем предизвик ако го правите тоа сами. Ќе ви треба време, трпение и многу експериментирање за да дојдете до конечното решение што ќе ви ги даде резултатите што ги сакате. Ако сметате дека трудот што го вложувате не го дава бараниот исход, проверете дали правите некоја од овие 3 грешки. 1. Го мерите успехот на тренингот според болката Иако е приличн...
More

3 лекции што можеме да ги научиме од повременото постење

3 лекции што можеме да ги научиме од повременото постење
Повременото постење (intermittent fasting) е популарен режим на исхрана за ослободување од вишок килограми. Иако ставовите за него во фитнес светот се движат од супер позитивни до негативни, факт е дека можеме да научиме неколку клучни лекции за регулирањето на исхраната, без разлика на тоа каков режим ќе избереме да практикуваме. 1. Постењето нема негативно влијание на мускулната маса Не, нема ...
More

Мускулна маса: Најдобрите 4 вежби за нозе

Мускулна маса: Најдобрите 4 вежби за нозе
Изборот на вежби за тренинг програма зависи од многу фактори, но овие 4 вежби за нозе не смеете да ги изоставите ако сакате да поработите на мускулната маса. Мртво кревање Ако го изведувате правилно, мртвото кревање е одлична вежба за зголемување на задната ложа и истовремено зацврстување на стабилизаторните мускули, грбот и рамењата. Со секоја варијација на оваа вежба можете различно да ја тарг...
More

Мускулна маса: Зошто жените не можат да изградат „билдерско“ тело

Мускулна маса: Зошто жените не можат да изградат „билдерско“ тело
Posted on
Стравот од зголемувањето на мускулна маса до степен којшто го постигнуваат мажите спречува многу жени да ги искористат предностите на вежбањето со тежини. Иако жените во бодибилдингот покажуваат дека тоа не е невозможно, мора да знаете дека воопшто не е лесно, дури и кога таквиот изглед е ваша цел. Мускулна маса кај жените Мажите и жените се структурно слични, но сепак постојат многу физиолошки ...
More

Зошто треба да внесувате протеини непосредно пред спиење?

Зошто треба да внесувате протеини непосредно пред спиење?
Posted on
Од сите фактори коишто влијаат на мускулниот раст, најголемата препрека до вашата цел може да биде соодветниот внес на протеини. Затоа е важно да внимавате на количината и квалитетот на протеините што ги внесувате во текот на денот. Во спротивно, голем дел од трудот што го вложувате на тренинзите нема да има голем ефект. Мускулното ткиво е метаболички најактивно и најадаптивно ткиво во нашето т...
More

5 неопходни суплементи за одржување на здравјето и формата

5 неопходни суплементи за одржување на здравјето и формата
Posted on
Секој суплемент има свои предности во зависност од вашата цел, навики, исхрана, буџет... Ама ако треба да се издвојат 5 што се корисни за сите, особено за оние што се грижат за здравјето и формата, ова е базата: 1. Витамин Д Недостатокот од витамин Д е честа појава, речиси половина од луѓето се сооуваат со овој проблем во одреден момент. Најчестите причини за тоа се долгото време поминато во зат...
More

8 причини зошто се тежинските тренинзи посебно корисни за жените

8 причини зошто се тежинските тренинзи посебно корисни за жените
Се надевам дека до сега веќе утврдивме дека тежинските тренинзи сами по себе нема да ве направат големи и мускулести ако тоа не е вашата цел. Сега на ред е да ги прочитате овие 8 од многуте придобивки што ги носат вежбите со тежини и да дојдете во теретана! :) 1. Цврст задник, раце и нозе Да почнеме од најочигледните резултати :) Иако верувам дека личното задоволство и чувство на исполнетост доа...
More