Фит совет: Како да ги заштитите зглобовите од повреда

заштитете ги зглобовите од повреда
Заедно со сите придобивки од аспект на здравје, форма и изглед, со физичките активности доаѓаат и одредени ризици од повреди кои често пати ги вклучуваат зглобовите. Ова секако не е причина да се откажете од идејата за вежбање, туку да превземете мерки за заштита од непотребни болки и секој друг вид на непријатности. Најдобриот начин да се осигурате дека ќе ги извлечете само позитивните „последици“ од вежбањето е да тренирате според програма креирана според вашите потреби и можности и да пре...
More

12 фитнес правила кои треба да ги научите веднаш

фитнес правила
Фитнесот е наука и има свои правила кои во еден момент ќе ги научите на полесниот или на потешкиот начин. Некои работи едноставно функционираат, а некои не. Вашето тело е совршено програмирана машинерија и ќе ви ја наплати секоја грешка што ќе ја направите. За да не дојде до тоа, ви препорачувам да ги прочитате основните фитнес правила и добро да ги запамтите. И да, ова важи и за вас поискусните :) 1. Не смеете да ги прескокнете основите Сите сакаме брзи резултати од нашите напори, но во фитне...
More

6 начини да ја подобрите вашата флексибилност

како да ја подобрите вашата флексибилност
Времето кое го поминуваме надвор од теретана најчесто вклучува многу седење или стоење во една (обично неправилна) позиција. По некое време ова резултира со целокупно неправилно држење на телото кое ги оптеретува зглобовите, мускулите и тетивите, што ве прави подложни на повреди и ве спречува да го постигнете максимумот од вашите физички активности. Единствениот начин да ја подобрите оваа состојба е да се фокусирате на вашата флексибилност. Дури и да внимавате на вашето држење, со текот на го...
More

Како да постигнете дефинирано тело

дефинирано тело
Целта на многу луѓе, особено жени, е да постигнат дефинирано тело, па затоа често ја избегнуваат теретаната, или пак практикуваат вежби со мали тежини. Дознајте зошто овој пристап е погрешен и зошто тежинскиот тренинг е најкраткиот пат до вашата цел. Под дефинирано тело подразбираме низок процент на телесни масти и видлива мускулатура. Гледајќи ги луѓето во теретана со „ѕверски“ големи мускули како вежбаат со големи тежини, прво нешто што ви вели логиката е дека за вашата цел се потребни драс...
More

Дали ви треба фитнес план за да имате резултати?

дали ви треба фитнес план
Што значи да имате ваш личен фитнес план? Дали е тоа само хир на фитнес фанатиците и богатите? Зошто би ви бил потребен план кога со мали рестрикции во исхраната и поголема физичка активност ќе направите промени во изгледот и здравјето? Зошто би се оптеретувале со планови кога можете да прочитате неколку интернет статии и да се придржувате кон советите? Накратко - затоа што нема да бидете задоволни од резултатите. Дали си имате поставено некаква цел во фитнесот? Како и за сите други цели и з...
More

10 супер придобивки од користење на Л-карнитин

придобивки од л-карнитин
Позитивните ефекти од користењето на Л-карнитин во однос на топење масти и зголемување на издржливоста се откриени пред повеќе од 100 години. Од тогаш до денес листата на придобивки од овој суплемент само се зголемува како резултат на подетални истражувања, па така Л-карнитинот стана еден од основните суплементи за спортистите и за оние кои се грижат за своето здравје. Што е всушност Л-карнитин? Длабоко во нашите клетки се наоѓаат митохондрии кои им помагаат на клетките да ја искористат енерги...
More

10 фитнес митови кои го намалуваат квалитетот на вашиот тренинг

фитнес митови
Каде и да се свртите денес ќе налетате на совети за вежбање - на кафе, во теретана, на интернет. И тоа е супер, секогаш можете да научите нешто повеќе од туѓите искуства, но негативната страна на ова е што со тие совети се протнуваат и фитнес митови кои можат да го намалат квалитетот на вашиот тренинг и да го попречат вашиот прогрес. Најчести фитнес митови на кои треба да внимавате Колку повеќе истражувате ќе налетувате на сѐ повеќе фитнес митови. Иако вашето лично искуство и вашиот тренер ќе ...
More

Дали ви се потребни БЦАА суплементи?

бцаа суплементи
Ова е прашање кое ми го поставуваат многу често. Реалната потреба од БЦАА суплементи не е доволно јасна заради тоа што зависи од вашите фитнес цели и начинот на кој вежбате. Овој краток текст ќе ви одземе само 2 минути, а ќе ви разјасни многу за есенцијалните аминокиселини кои се во топ 5 листата на најкористени суплементи. Есенцијалните аминокиселини со разгранет ланец - леуцин, изолеуцин и валин, познати како БЦАА, му се потребни на нашето тело, но тоа не може да ги синтетизира самостојно, ...
More

Како да најдете време за фитнес?

Иако има статус на еден од најлесните изговори, немањето време за фитнес е многу реален предизвик. Редовни тренинзи, правилна исхрана, квалитетен сон, плус работа, семејство, домашни обврски и социјален живот... И сето ова треба секојдневно да се балансира во само 24 часа. Но, на многу луѓе им успева. Како? Стратегии кои ќе ви помогнат да најдете време за фитнес Знаете дека оние кои имаат резултати во фитнесот вежбаат редовно и внимаваат на исхраната. И ова е вистина, но она што можеби го прет...
More

Тренинг на плажа – 6 лесни вежби со големи ефекти

тренинг на плажа - 6 вежби
Идејата за тренинг на плажа е одлична од неколку аспекти - ќе поттикнете нови процеси на градење мускулна маса, на топење на вишокот масти, и ќе добиете убав тен :) Најдоброто од сѐ е што сето ова ќе го постигнете со многу едноставни вежби, само заради фактот што вежбањето во различна средина од онаа на која што сте навикнати претставува предизвик и за умот и за телото, а тоа ги прави тренинзите многу поефикасни.  Заради неговата мека структура песокот го отежнува одржувањето на стабилност, п...
More