Популарната кето диета! Што всушност е тоа – детално објаснување и водич

Кетогена диета (или скратено – кето) е диета која многу долго време е позната и распространета низ бодибилдинг субкултурата. На кратко, кето диетата е исхрана која е висока во содржина на масти и протеини а содржи ниска количина на јагленохидрати (најчесто <10% од целокупниот калориски внес во денот); поради ова, телото е приморано да ги користи складираните телесни масти како извор на енергија затоа што гликогенските резерви се испразнуваат. Кето диетата може да биде ефективна за многу ин...
More

Не го пропуштајте второто издание на Fit Games!

fit games 2
На што се должи целата фама околу Fit Games? За кого е наменет овој настан? Дали вие треба да се вклучите во него на каков било начин? Во продолжение ќе ги одговорам овие прашања од позиција на организатор на настанот, но и од позиција на некој кој е активно вклучен во фитнес светот. Што е Fit Games? Fit Games Competition е натпревар во функционален фитнес. Настанот е од отворен тип, што значи дека може да се пријави секој што се чувствува спремен да ги тестира сопствените граници. Отворен е и...
More

Девојки, не се плашете од бенч клупата!

жени на бенч клупата
Досегашното искуство покажува дека девојките често ја занемаруваат бенч клупата, односно целокупниот тренинг гради. Фокусот е обично на абдоменот, нозете, задникот или рацете, а за градите се издвојува вежба-две во рамките на тренингот за горен дел на телото. Примарната причина за ова е стравот дека ќе се изгуби женствениот изглед, страв кој никако не е поддржан од праксата. Митот за смалување на градите „од многу вежбање“ доаѓа од сликата која ја гледаме помеѓу жените натпреварувачи на бодиб...
More

Најчести митови за согорувањето калории

митови за калории
Дали кардио вежбите се најдобри за согорување калории, дали сексот може да ви замени тренинг, дали постојат „негативни калории“... Тука ќе ја најдете вистината што се крие зад некои од најголемите митови поврзани со калориите, оние кои можеби ве спречуваат да ги видите на вагата цифрите што ги посакувате. 1. За време на сексуалниот чин се троши огромна количина на калории Ако пред или после активна ноќ сте размислувале дали воопшто има потреба да одите на тренинг мислејќи дека сте ги потрошиле...
More

5 видови на физичка активност за ова лето!

Кардиоваскуларните вежби можат да бидат запоставени кога станува збор за тренирање за зголемување на мускулна маса и сила. Лесно е да комплетно да се насочиме само кон тренинзите кои ни влијаат директно на надворешниот изглед,  но да не заборавиме дека она што се случува внатре е многу важно. Силно, здраво срце е основата за добра здравствена состојба. Ставање на фокус на вашето кардиоваскуларно здравје резултира со повеќе енергија во текот на денот, подобар пулс и работа на срце при одмарање...
More

Како да се подготвите за маратон? Last-minute совети за исхрана пред трка

подготовка за маратон
За учество на маратон потребно е да имате силна желба и соодветни подготовки. Кога времето пред трка веќе се мери во часови не можете да направите промени во физичката подготвеност, но одлуките што ќе ги донесете во однос на исхраната можат да направат огромна разлика во крајниот резултат. Ако се пријавивте на Скопски маратон а не сте професионални атлетичари, ова е тоа што треба да го знаете. Храната што ќе му ја дадете на телото пред, за време на маратон и по неговото завршување игра клучна...
More

HIIT тренинг – што треба да знаете за овој тип на вежбање?

HIIT тренинг
HIIT тренинзите (или тренинзи во интервали со висок интензитет) се вистински хит во фитнесот веќе некое време и тоа најверојатно нема да се промени уште долго. Најочигледната причина за нивната популарност е можноста да споите ефикасни кардио и вежби за сила во 30-минутен тренинг. Но, иако се ефикасни и забавни истовремено тие не се воопшто наивни. Затоа пред да тргнете на вашиот прв HIIT тренинг треба да се подготвите со знаење како тој функционира и како може да го трансформира вашето тело. Ш...
More

6 научно потврдени совети за подобра исхрана

фитнес - подобра исхрана
Подобра исхрана значи побрзо ослободување од вишокот масти и подобри целокупни фитнес резултати, но воедно е и најтешкиот аспект од фитнесот за многу луѓе. Потребно е време за да се навикнете на одреден режим на исхрана, а уште потешко е да се придржувате кон него на подолг рок. Затоа најдобро е да почнете постепено да создавате навики со кои ќе ја подобрите исхраната. Како да создадете навики за подобра исхрана Почнете со едноставни промени и воведувајте ги постепено во вашиот режим на исхран...
More

8 техники со кои можете да ја подобрите вашата форма

подобра форма
Без разлика на тоа колку сте биле активни во изминатиот период, верувам дека со доаѓањето на пролетта и потоплите денови доаѓа и желбата за подобрување на вашата форма. Во продолжение следат 8 едноставни, но многу ефикасни совети кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа. 1. Зголемувајте ги тежините постепено Сите ние сакаме да вежбаме со најголемите тежини што можеме да ги издржиме – и заради подобра форма и заради лична сатисфакција. Но, форсирањето на големи тежини не ги дава резултатите што ...
More

Најчести грешки што го успоруваат процесот на слабеење

процес на слабеење
Вежбате редовно и следите режим на исхрана а немате видливи резултати во процесот на слабеење? Постојат повеќе можни причини за тоа, но најчесто можете да ги најдете помеѓу следните 6. Не ги броите течните калории Често забораваме дека пијалоците што ги внесуваме во текот на денот можат да бидат полни со калории. Можете да следите ригорозен режим и да внимавате на храната, но ако пиете вештачки засладени сокови, кафе со многу млеко и алкохол често, нема да видите големи промени. Алкохолот, ...
More